Højskoler skal være for alle

Et lovforslag lægger op til ændringer af den støtte, højskoler kan få til elever med handicap. Det kan betyde, at højskoler fremadrettet ikke er for alle.
Billedet stammer fra en debat på Egmont Højskolen i sommeren 2018. Formand Janus Tarp (tv.) deltager i debatoplæg.

Kulturministeriet har sendt et lovforslag i høring, der lægger op til en række ændringer på højskoleområdet. Konkret bliver den støtte, højskoler kan få til elever med handicap, ændret.

Ændringerne vækker bekymring i UlykkesPatientForeningen:

- Højskolelivet er for alle. Det har rigtig mange mennesker med og uden handicap nydt godt af gennem tiden. Højskolelivet giver fællesskaber og personlig udvikling, og mange af vores medlemmer har stor glæde af at gå på fx Egmont Højskolen. Med ministeriets forslag om en ny takstmodel vil støtten til højskoleelever med handicap blive ændret, og det kan betyde, at højskolerne i fremtiden bliver lukket land for mennesker med handicap, siger Janus Tarp, formand for UlykkesPatientForeningen.

Danske Handicaporganisationer, som er foreningens paraplyorganisation, har på vegne af handicaporganisationerne indsendt høringssvar til ministeriet.

Læs mere her