Indsamlingsboksen er fyldt til randen – igen

UlykkesPatientForeningens indsamlingsboks i Københavns Lufthavn er endnu engang blevet fyldt til randen. På under et år har boksen indsamlet i alt 76.395 kroner til foreningens arbejde.

UlykkesPatientForeningen er blandt 13 heldige foreninger, der har en indsamlingsboks stående i Københavns Lufthavn. Siden august 2016 er indsamlingsboksen blevet fyldt til randen hele tre gange med alverdens mønter og sedler.

- På knapt et år har vi indsamlet i alt 76.395 kroner via indsamlingsboksen i lufthavnen. Det er et flot beløb, og vi er rigtig glade for vores gode samarbejde med Københavns Lufthavn, fortæller Maria Christensen, der er fundraiser i UlykkesPatientForeningen.

UlykkesPatientForeningen har indsamlingsboksen for en 2-årig periode – frem til foråret 2018. Den står ved Gate C6/C7 i afgangshallen.

Det fulde beløb fra indsamlingen går til foreningens arbejde for at forbedre forholdene for de over 100.000 danskere, der har alvorlige fysiske følger efter ulykke eller sygdom.