Gå til hovedindhold

Live træning - tirsdag

Træn med UlykkesPatientForeningen hjemme fra stuen live hver tirsdag kl. 10.

Træningen er tilpasset, så flest muligt kan deltage, og øvelserne kan udføres både siddende og stående.

Vi tilbyder forskellige former for træning, som skifter løbende. Nedenfor kan du få et overblik over de træningsformer, du kan forvente.

Tirsdage

Kl. 10.00-10.45

  • Tirsdage i uge 33, 34 og 35. 

    Balance med Jacob, fysioterapeut i Specialhospitalet for Polio- og Ulykkespatienter. 

    Der vil være fokus på at træne forskellige elementer, som påvirker balancen. 

    Træningen udføres stående. 

  • Tirsdage i uge 36, 37 og 38. 

    Baggrundsmusik anvendes.

    Mobilitet af nervevæv med Dorthea, fysioterapeut i Specialhospitalet for Polio- og Ulykkespatienter. 

    Mobilisering af nervevæv er øvelser, der har til formål at forbedre nervernes evne til at bevæge sig frit i forhold til det omkringliggende væv (muskler, bindevæv, knogler). Dette involverer langsomme, rytmiske bevægelser for at forbedre nervefunktion og reducere smerter. 

    Øvelserne laves primært siddende på en stol/skammel. 

  • Tirsdage i uge 39, 40, 41 og 42.

    Baggrundsmusik anvendes.  

    Liggende øvelser med Lone, fysioterapeut i Specialhospitalet for Polio- og Ulykkespatienter. 

    Liggende træning for hele kroppen. 

    Programmet vil starte med opvarmning for hele kroppen, denne kan laves siddende eller liggende. Herefter laves ryg, mave og sideliggende øvelser samt øvelser for nakken. 

    Programmet afsluttes med langsomme stræk og afspændingsøvelser. 

  • Tirsdage i uge 43, 44 og 45. 

    Siddende/stående træning med Karin, fysioterapeut i Specialhospitalet for Polio- og Ulykkespatienter. 

  • Tirsdage i uge 46, 47 og 48.

    Cirkeltræning med Kristian, fysioterapeut i Specialhospitalet for Polio- og Ulykkespatienter. 

    Cirkeltræning er en træningsform, hvor man udfører forskellige øvelser efter hinanden i en fast rækkefølge. 

    Træningen indeholder både styrke- og konditionsøvelser og giver en effektiv helkropstræning på kort tid. 

    Træningen involverer både liggende og stående øvelser. 

  • Tirsdage i uge 49, 50 og 51.

    Åndedræt og bevægelse med Maya, fysioterapeut i Specialhospitalet for Polio- og Ulykkespatienter. 

    Vi trækker vejret 6-18 gange i minuttet. Det bliver til rigtig mange åndedrag på en dag, en uge og et helt år. Lad os sammen få mest muligt ud af åndedrættet og arbejde med at optimere det i december. 

    Maya guider dig gennem vejrtrækningsøvelser med fokus på åndedrættets forskellige delelementer: indånding, udånding, at holde vejret, tempo, ro, hosteteknik samt bevægelser, der løsner muskler og spændinger, som kan hæmme et frit og fyldigt åndedræt. 

    Den første session foregår i siddende stilling, den anden i liggende stilling og den tredje i stående stilling. 

    Hvis en af udgangsstillingerne er udfordrende for dig, kan øvelserne tilpasses og udføres i andre stillinger. Det vigtigste er den mundtlige guidning, som hjælper dig til at udføre øvelserne på en rolig og nærværende måde.

    Øvelserne foregår i et roligt tempo uden musik og vil have karakter af nærværs- og kropsbevidsthedsøvelser. 

Praktisk information

Online træningen foregår på Zoom hver tirsdag.

Din tilmelding fortsætter automatisk, og du behøver ikke tilmelde dig mere end én gang.

Træningen er støttet af TrygFonden og Offerfonden.

Tid: Kl. 10.00 - 10.45

Periode: Tirsdage fra 11. august - 15. december

Sted: Zoom (online)

Pris: Gratis

Tilmeldingsfrist: Du kan løbende tilmelde dig